40 rokov Imagine . . .

Autor: Erik Varchol | 11.9.2011 o 14:43 | (upravené 7.12.2012 o 23:02) Karma článku: 3,58 | Prečítané:  327x

Písal sa koniec leta roku 1971 keď sa v New Yorku, v štrvti Greenwich Village usídlil John Lennon s Yoko Ono. Vo svete bola v tom čase témou číslo jedna vojna vo Vietname, ktorá práve v tomto období spustila v celej Amerike mierové protesty, dovtedy nebývalých rozmerov. Lennon - niekdajšia hviezda The Beatles prichádza do USA už ako "obyčajný" človek, kde nový domov z neho nadoboro vyzlečie šaty popidolu. Práve tu v New Yorku, v tunajšom umeleckom a politickom prostredí, nachádza Lennon akési svoje druhé ja,a tak nečudo, že sa z neho na ďalšich pár rokov stal popri hudobníkovi, aj jeden z vlajkonosičov nemalej flotily bojujúcej proti nezmyselnosti vojen. John s Yoko si však do USA so sebou zobrali ešte niečo. Projekt s názvom "Imagine"...


Takmer celý album bol nahrávaný v domácom štúdiu v Tittenhurst Parku o čom neskôr vznikol aj veľmi pôsobivý dokument s názvom Gimme Some Truth - The Making of John Lennon's Imagine. Dohrávka a samotné vydanie sa už realizovalo v New Yorku, kde aj album, po prvý krát 9.septembra 1971 vstupuje, nielen do hudobného diania. Inšpirácia pre Imagine prišla z modlitebnej knižky, ktorú manželom Lennonovým daroval komik a aktivista Dick Gregory. K producentském dvojici Johnovi a Yoko sa ešte pridáva už vtedy svetovo uznávaný producent Phil Spector. Za pomerne krátky čas, len čosi vyše týždňa, sa im podarilo nahrať takmer väčšinu materiálu z desiatich skladeb, ktoré samotný album obsahuje.
Lennon v tom čase prežíval svoje „biele obdobie" čo sa odzrkadlilo aj na jeho tvorbe. Na Imagine upúšťa od agresívneho prejavu, či experimentálních avantgardných výstrelkov, ktoré je badať na predošlých albumoch a odieva ho do šiat, ktorým by porozumel aj nenáročný posluchač. Aj napriek tejto skutočnosti sa pestrosť skladieb, nedá Imagine uprieť. Pre autora to bol zrejme akýsi nový začiatok, kde sa v desiatich skladách snaží nielen vyrovnávať sa minulosťou, ale svetu predostrieť aj nejaký ten typ novej vízie. Na albume tak nechýbajú skladby s nádychom protestsongov ako napr. Gimme some truth, neustále vyrovnávanie sa s rozpadom Beatles a s Paulom McCartneym v podobe How Do You Slep? , či romantických vyznaní sa z lásky k Yoko v podobe Oh Yoko, či Oh my Love.
Samotný album si síce v tejto dobe našiel mnoho svojich fanúšikov, no ako sa to už stáva pe širšiu verejnosť časom zapadá prachom. Ešte skladba Jealous Guy sa v neskoršom období dočká svojej coververzie v podaní Roxi Music, no takmer všetky ostatné piesne, si s odstupom doby nachádzajú svoj domov už iba v ušiach verných fanúšikov. Všetky, až na jednu.
Celá nadčasovosť, ktorá možno na albume tak trocha chýba sa zrejme stretla v jednej skladbe, v Imagine. Nápad pochádza z knihy Grapefruit od Yoko Ono, čo poukazuje na to, že samotná Yoko zohrala v tvorbe Lennonovej najznámejšej skladby nemalú úlohu. Skladba je akýmsi bojom večného romantického rojka a idealistu proti všetkému zlému čo tento svet „ponúka".
Aby Imagine zapôsobila bolo ju treba, ako hovoril Lennon „naservírovať na lyžičke medu", čo sa napokon aj podarilo . . . Namiesto agresívneho prejavu, drzosti či patričného hnevu, ktorý je príznačný pre protestsongy, si naopak v tomto s pokorou a hlavou plnou ideálov sadá za biele krídlo mladík aby nám pri všetkej skromnosti ukázal ako sa to dá . . .
Svojou nevtieravou jednoduchou melódiou a jasným posolstvom si tak Imagine bude už zrejme na večné časy získávať srdcia poslucháčov, ktorý možno ani nebudú vedieť, kto to vlastne John Lennon bol
. . . to ale bude úplne v poriadku, pretože tu v konečnom dôsledku o žiadného Lennona nejde . . .

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?