40 rokov Imagine . . .

Autor: Erik Varchol | 11.9.2011 o 14:43 | (upravené 7.12.2012 o 23:02) Karma článku: 3,58 | Prečítané:  320x

Písal sa koniec leta roku 1971 keď sa v New Yorku, v štrvti Greenwich Village usídlil John Lennon s Yoko Ono. Vo svete bola v tom čase témou číslo jedna vojna vo Vietname, ktorá práve v tomto období spustila v celej Amerike mierové protesty, dovtedy nebývalých rozmerov. Lennon - niekdajšia hviezda The Beatles prichádza do USA už ako "obyčajný" človek, kde nový domov z neho nadoboro vyzlečie šaty popidolu. Práve tu v New Yorku, v tunajšom umeleckom a politickom prostredí, nachádza Lennon akési svoje druhé ja,a tak nečudo, že sa z neho na ďalšich pár rokov stal popri hudobníkovi, aj jeden z vlajkonosičov nemalej flotily bojujúcej proti nezmyselnosti vojen. John s Yoko si však do USA so sebou zobrali ešte niečo. Projekt s názvom "Imagine"...


Takmer celý album bol nahrávaný v domácom štúdiu v Tittenhurst Parku o čom neskôr vznikol aj veľmi pôsobivý dokument s názvom Gimme Some Truth - The Making of John Lennon's Imagine. Dohrávka a samotné vydanie sa už realizovalo v New Yorku, kde aj album, po prvý krát 9.septembra 1971 vstupuje, nielen do hudobného diania. Inšpirácia pre Imagine prišla z modlitebnej knižky, ktorú manželom Lennonovým daroval komik a aktivista Dick Gregory. K producentském dvojici Johnovi a Yoko sa ešte pridáva už vtedy svetovo uznávaný producent Phil Spector. Za pomerne krátky čas, len čosi vyše týždňa, sa im podarilo nahrať takmer väčšinu materiálu z desiatich skladeb, ktoré samotný album obsahuje.
Lennon v tom čase prežíval svoje „biele obdobie" čo sa odzrkadlilo aj na jeho tvorbe. Na Imagine upúšťa od agresívneho prejavu, či experimentálních avantgardných výstrelkov, ktoré je badať na predošlých albumoch a odieva ho do šiat, ktorým by porozumel aj nenáročný posluchač. Aj napriek tejto skutočnosti sa pestrosť skladieb, nedá Imagine uprieť. Pre autora to bol zrejme akýsi nový začiatok, kde sa v desiatich skladách snaží nielen vyrovnávať sa minulosťou, ale svetu predostrieť aj nejaký ten typ novej vízie. Na albume tak nechýbajú skladby s nádychom protestsongov ako napr. Gimme some truth, neustále vyrovnávanie sa s rozpadom Beatles a s Paulom McCartneym v podobe How Do You Slep? , či romantických vyznaní sa z lásky k Yoko v podobe Oh Yoko, či Oh my Love.
Samotný album si síce v tejto dobe našiel mnoho svojich fanúšikov, no ako sa to už stáva pe širšiu verejnosť časom zapadá prachom. Ešte skladba Jealous Guy sa v neskoršom období dočká svojej coververzie v podaní Roxi Music, no takmer všetky ostatné piesne, si s odstupom doby nachádzajú svoj domov už iba v ušiach verných fanúšikov. Všetky, až na jednu.
Celá nadčasovosť, ktorá možno na albume tak trocha chýba sa zrejme stretla v jednej skladbe, v Imagine. Nápad pochádza z knihy Grapefruit od Yoko Ono, čo poukazuje na to, že samotná Yoko zohrala v tvorbe Lennonovej najznámejšej skladby nemalú úlohu. Skladba je akýmsi bojom večného romantického rojka a idealistu proti všetkému zlému čo tento svet „ponúka".
Aby Imagine zapôsobila bolo ju treba, ako hovoril Lennon „naservírovať na lyžičke medu", čo sa napokon aj podarilo . . . Namiesto agresívneho prejavu, drzosti či patričného hnevu, ktorý je príznačný pre protestsongy, si naopak v tomto s pokorou a hlavou plnou ideálov sadá za biele krídlo mladík aby nám pri všetkej skromnosti ukázal ako sa to dá . . .
Svojou nevtieravou jednoduchou melódiou a jasným posolstvom si tak Imagine bude už zrejme na večné časy získávať srdcia poslucháčov, ktorý možno ani nebudú vedieť, kto to vlastne John Lennon bol
. . . to ale bude úplne v poriadku, pretože tu v konečnom dôsledku o žiadného Lennona nejde . . .

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?